„…the keystone of high achievement and happiness is exercising your strenghts“
Martin Seligman

Przeciętny Amerykanin w ciągu 40 lat swojego życia zawodowego zmienia pracę około 11 razy. Tendencja ta znajduje swoje odzwierciedlenie również na rynku polskim, stąd coraz istotniejsze staje się bycie elastycznym w kształtowaniu własnej ścieżki rozwoju zawodowego. Jest to tym bardziej warte zastanowienia, iż obecnie to zmiana pracodawcy, a nie mozolne wspinanie się po szczeblach kariery, daje największą szansę na wzrost wynagrodzenia i wyższe stanowisko.

Najważniejsze pytania

Pierwszym krokiem, zanim rozpoczniemy jeszcze szkic kariery zawodowej, jest odkrycie własnych, niepowtarzalnych talentów oraz odpowiedź na fundamentalne pytanie, jakimi wartościami kieruję się idąc przez życie. Jeżeli postawimy sobie cel zawodowy sprzeczny z wartościami, to albo go nie zrealizujemy, bo podświadomie będziemy go bojkotować, albo kiedy go zrealizujemy, namacalnie wręcz poczujemy, że to nie o to w ogóle chodziło.

Mocne strony

Karierę warto budować w oparciu o mocne strony, a nie ciągłą pracę nad swoimi słabymi stronami. Słabe strony każdy z nas ma i mieć będzie, a o przewadze konkurencyjnej na rynku pracy decydują nasze talenty. Warto poświęcić chwilę uwagi na zastanowienie się, z jakimi problemami zwracają się do nas ludzie, jakich naszych rad chętnie słuchają. Proponuję zapytać się przynajmniej 10 przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy czy wreszcie członków rodziny, za co cenią nas najbardziej, a następnie całą tę wiedzę skonfrontować z własnymi wyobrażeniami na swój temat. Co się potwierdza, co się w różnych wypowiedziach powtarza, co jest zaskakujące.

Metody pracy w Job Coaching

Metod pracy nad odkrywaniem najlepiej do nas pasującej ścieżki kariery jest wiele, część z nich opisałam w zakładce DORADZTWO ZAWODOWE. Na tym etapie to klient jest ekspertem, a nie doradca. Doradca powinien pracować zatem z klientem metodami coachingowymi, gdzie poprzez zadawanie odpowiednich pytań w odpowiednim momencie procesu, pozwala się klientowi nabrać wglądu we własne działanie. Czas na fazę ekspercką przychodzi dopiero w ostatnim etapie procesu doradczego – sposobie poszukiwania konkretnej pracy, pisaniu CV, listu motywacyjnego, prezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej. Kilka dobrych rad w tym temacie do przeczytania na moim blogu w zakładce BLOG.