Doradztwo Zawodowe


DORADZTWO ZAWODOWE

 

„Nie ma nic bardziej wartościowego w procesie budowania własnej ścieżki kariery niż przekonanie, kim jestem, dokąd zmierzam i co mogę zaoferować przyszłemu pracodawcy.”

Aby być skutecznym na rynku pracy konieczne jest poznanie własnych zasobów: cech, umiejętności, mocnych stron, preferencji oraz kompetencji osobistych i zawodowych. Richard N. Bolles w swojej bestsellerowej książce „Jakiego koloru jest Twój spadochron?” za najbardziej efektywny, bo gwarantujący aż 86% szansy na sukces, sposób poszukiwania pracy, podaje metodę „Life-Changing-Job-Hunt” („szukanie pracy, która odmieni Twoje życie”).

Pracując zgodnie z tą metodą w pierwszym kroku klient musi zidentyfikować i skatalogować posiadane umiejętności, ale tylko te, które przynoszą mu najwięcej radości. A więc uwaga- klient nie pochyla się nad tym, co umie robić najlepiej, ale nad tym co umie i lubi robić najbardziej. Wgląd w siebie, znajomość swoich mocnych stron, wiedza o tym co sprawia mi przyjemność, umiejętność odpowiedzi na pytanie, za co mnie szanują inni ludzie, z jakimi problemami się do mnie zwracają, daje odpowiedź na pytanie „w czym jestem dobry?”. I to dopiero jest punktem wyjścia do planowania ścieżki kariery zawodowej. Trzeba pamiętać przy tym, że planowanie nie zaczyna się od następnego kroku, ale od nakreślenia celu długoterminowego, a następnie wyznaczania konkretnych etapów, mających przybliżyć klienta do jego wizji.

Kolejnym krokiem, o którym mówi Bolles w swojej książce, jest ustalenie, gdzie klient chce wykorzystywać swoje umiejętności, jakie środowisko, miejsce, ludzie, rzeczy, informacje będą stymulować jego dalszy rozwój. I dopiero po zdobyciu tej wiedzy klient jest gotowy zastanowić się nad pytaniem, jak chce osiągnąć swój cel zawodowy.

Tutaj przychodzi moment, kiedy doradca może rozpocząć pracę z mocnymi pytaniami o charakterze coachingowym:
– które z posiadanych przez klienta zasobów, umiejętności, wiedzy, talentów, cech będą szczególnie przydatne w realizacji jego zawodowego celu?
– jakiej wiedzy, umiejętności, doświadczenia potrzebuje klient, aby zrealizować wytyczony cel?
– co jeszcze warto zdobyć (czego klientowi jeszcze brakuje), aby osiągnąć cel?
– jak klient poradzi sobie z wewnętrznymi (zachowania, przyzwyczajenia, przekonania) i zewnętrznymi barierami, które mogą utrudniać mu dojście do celu?
– kto może wesprzeć klienta w realizacji celu?
– co konkretnie zrobi klient w pierwszej kolejności, aby osiągnąć swój cel?

Opisany do tej pory proces doradztwa zawodowego prowadzę używając metod coachingowych, które w moim odczuciu wykorzystywane być powinny w szczególności w fazie początkowej prowadzenia procesu doradczego. Doradca zawodowy towarzyszy klientowi w drodze rozwoju zawodowego, wspiera go w odnalezieniu celu i nakreśleniu sposobów jego realizacji. Na tym etapie to klient jest ekspertem od własnego życia, a doradca ma za zadanie wesprzeć go w odkrywaniu własnych zasobów, sprawdzaniu, co sprawia mu radość, daje satysfakcję, a czego z kolei się obawia.

I dopiero wtedy, kiedy klient zdefiniuje swój cel zawodowy, popracuje z wewnętrzną motywacją i przekonaniami, przychodzi czas na fazę ekspercką, czysto doradczą, polegającą na pracy z CV, listem motywacyjnym i sposobem prezentacji na rozmowie rekrutacyjnej. Tutaj z kolei najważniejszą zasadą, którą zawsze warto mieć z tyłu głowy, jest przemawianie językiem korzyści pracodawcy. Pracodawca spotykając się kandydatem musi uzyskać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób kandydat rozwiąże jego problem i jak jego zatrudnienie przyczyni się do realizacji celów całej organizacji.

Proces doradztwa zawodowego składa się zazwyczaj z 2-3 sesji (niekiedy wystarcza jedna sesja), w zależności od tematyki, z którą zgłasza się klient. W przypadku, kiedy klient potrzebuje jedynie wsparcia w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych (CV, LM), w większości przypadków wystarcza jedna sesja.

Zapraszam do lektury artykułów poświęconych tematyce zmiany pracy i przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej dostępnych w zakładce BLOG.

Na koniec przytoczę niezwykle trafną definicję udanego poszukiwania pracy wg. wspomnianego wyżej R. N. Bollesa:
„Jeżeli szukanie pracy potraktujesz kompleksowo i zadbasz nie tylko o znalezienie zatrudnienia, ale o równoczesne doskonalenie jedności ciała i duszy, to możesz mieć nadzieję, że na końcu swojej drogi powiesz sobie: „Teraz moje życie ma głęboki sens. Znalazłem nie tylko wymarzoną pracę; odkryłem swoją Misję, rację mojego bytu, tu na tej Ziemi.”